Od výchovy syna po správný přístup k lidem i práci.
Nová etapa mého života začala po narození syna Šimona. Ale jak moc nová a jiná bude, to jsem v té chvíli ještě netušila.
Brzy jsme s manželem začali zjišťovat, že Šimon není úplně standardně hodné, poslušné a oddané dítě, jak jsme si malovali. Od malička se u něj začala výrazně projevovat tvrdohlavost, vzdorovitost, vysoká inteligence, emocionální napojení a schopnost vycítit jakoukoliv nejistotu v komkoli a snahu daného převrátit ke svému prospěchu.
Podle psycholožky byl už ve 3 letech hlavou tak o 1,5 roku napřed. Dobře si navíc uvědomoval, že motoricky nestíhá, což ho ještě víc vytáčelo. Jeho období vzdoru prý začalo narozením a skončí smrtí. A tak nám poradila, že čím dříve si zvykneme a najdeme způsob společné komunikace, tím jednodušší, příjemnější a klidnější život budeme mít.
Respektovat a být respektován
Díky jedné úžasné psycholožce a kinezioložce jsem začala pracovat na posílení vlastní osobnosti, abych extrémní situace dokázala lépe ustát a svým klidem předávala klid i na svého syna.
Nedlouho na to, jsem se dozvěděla o kurzu Respektovat a být respektován, který jsme s manželem absolvovali a který nakonec ovlivnil i náš život.
Kurz nám pomohl změnit komunikaci se synem, mezi sebou i v práci. Pochopili jsme, že naše dítě není člověk, který je svým rodičům podřízený a musí plnit vše, co si umanou. A ani ani my nejsme otroky dítěte. Proto jsme Šimona začali vnímat jako osobnost, která má právo na svůj názor, na jeho vyjádření a diskuzi. Protože názor každého má stejnou váhu.
„Uvědomila jsme si, že respekt a smysluplnost jsou zásadní, aby vztahy měly smysl a komunikace byla pro všechny efektivní a příjemná. Že pravidla si tvoříme společně a společně je pak dodržujeme.“
Stal se zázrak. Začala jsem svoji rodinu bezmezně milovat a tím i sebe sama. Začala jsem se setkávat s milými klienty, spolupracovníky a jakákoliv jednání a vyjednávání byla pro mě i ostatní příjemná a splnitelná. Konečně jsem pochopila, že „prodat to nejlepší řešení“ mohu vnímat jako nejlepší jen já, jelikož klienti v té dané chvíli cítí jiné potřeby. Mým úkolem je jejich potřeby naplnit. A naplnit je tak, aby na tom byli klienti po mém zásahu finančně líp a aby byli ve finančním bezpečí.
Od účasti kurzu Respektovat a být respektován uběhlo půl roku. A tak jsem se vrátila na „místo činu“, tentokrát ale se synem. Společně jsme prošli týdenním intenzivním kurzem. Zopakovala jsem si důležité informace, prohloubila je a dala do širších souvislostí. Syn si zkusil dětský respektovací program, kde měly společně s ostatními dětmi projekt na záchranu kosa. Žádné soutěže, žádné srovnávání. Všechny děti byly spokojené, protože se jim společně podařilo zvládnout projekt. A všechny zažily úspěch.
Klub respektování
Stala jsem se členkou Klubu respektování, kde se pravidelně setkáváme a prohlubujeme si znalosti a dovednosti v komunikaci s ostatními a s respektem. O poznání více se také soustředím na osobnostní rozvoj. Věděla jsem, že odborné znalosti už mám na úrovni, kdy dokážu klientům dobře poradit.
„Teď je ale důležité, abychom se všichni při setkáních cítili příjemně, pozitivně a abychom dělali činnosti, které nám přijdou smysluplné a posunují nás na naší cestě kupředu.“
Konference Osobní růst
Na jaře 2016 jsem absolvovala konferenci Osobní růst, která mě utvrdila v tom, že cesta, po které jdu a chci jít, je správná. Dozvěděla jsem se plno zajímavých informací, poznala zajímavé lidi a zjistila, že všechno souvisí se vším.
Emoční inteligence a dynamika emocí
V červnu 2016 jsem se zúčastnila semináře Jitky Ševčíkové o Emoční inteligenci a dynamice emocí. Díky Jitce jsem se naučila vytěžit z emocí maximum, ale v pozitivním slova smyslu. Také už vím, jak zvládat náročné situace v komunikaci s nadhledem.
Leadership Brno
V září 2016 jsem absolvovala konferenci Leadership Brno. A mé dojmy? Konference byla úžasná. Poznala jsem několik zajímavých a úspěšných lidí, kteří mají, na rozdíl od davu, odvahu dělat věci jinak, než je u nás obvyklé. Navíc jsem si odnesla i několik zajímavých myšlenek a poznatků. Ty nejsilnější uvádím. Třeba osloví i vás.
Kvido Štěpánek, ředitel firmy Bravo: „Člověk musí být morálně správný. Jsou 3 typy lidí. Slušně slušný. Sprostě slušný. Slušně sprostý. Slušně slušných je málo, já chci být mezi nimi.“
Martin Palička, ředitel free company Etnetera: „Když postavíte kolem lidí plot, budou se chovat jako ovce. Vše začíná důvěrou v lidi.“ „Lidé chtějí být informováni, ale často nechtějí rozhodovat.“
Ivan Liška, ředitel mnichovského baletního souboru: „Hlasitý výbuch může být z krátkodobého pohledu působivý, dlouhodobě však nic dobrého nepřináší.“
Tomáš Šebek, Lékař bez hranic: „Pokud strach racionalizujeme, nakonec se od něj osvobodíme.“
Jitka Dvořáková, generální ředitelka Mall.cz a Czc.cz: „Lídři jsou lidé, kteří dělají správné věci, manažeři jsou lidé, kteří dělají věci správně.“
Petr Ludwig, ředitel GrowJob Institut: „Čím větší je tlak na výsledek, tím je větší pravděpodobnost, že se toho nedosáhne.“ „Nakonec nebývají nejlepší ti, co jsou nejlepší na začátku.“ „Překážky jsou od toho, aby zastavily ostatní.“
Strava dle tradiční čínské medicíny
Dne 14. 1. 2017 jsem absolvovala seminář týkající se podrobné metodiky pochopení stravy dle tradiční čínské medicíny s lektorem Leošem Poskočilem. Seminář obsahoval ucelený pohled na stravování v jednotlivých ročních obdobích, účinky jednotlivých chutí a potravin, určení vlastního typu jednotlivce a individuální nastavování skladby stravy a pitného režimu.